jmm logo

Nie mieszaj się, wyróżniaj się!

Nie mieszaj się, wyróżniaj się!

Trudno jest wyłączyć telewizor, posłuchać radia, otworzyć gazetę lub sprawdzić wiadomości w Internecie bez zderzenia się ze złem tego świata. Nie wiem, czy naprawdę żyjemy w „dniach ostatecznych” przed przyjściem Jezusa, ale jestem pewna, że dziś jesteśmy dużo bliżej tych dni niż wczoraj.

Wielu chrześcijan chce wiedzieć, kiedy powróci Jezus, i ja również czekam na ten dzień... ale jest powód, dla którego Bóg nam nie zdradził, kiedy on nadejdzie. Otóż Pan nie chce, byśmy po prostu przygotowali się na przyjście Jezusa... On chce, byśmy żyli w gotowości!

Apostoł Paweł napisał list do młodego ucznia Tymoteusza, w którym wspomniał, jak będą wyglądały „ostatnie dni”. Jeśli przeczytasz listę z 2 Listu Tymoteusza 3: 1 – 5, zauważysz, że opis świata dokładnie oddaje rzeczywistość, w której żyjemy: chciwość, zuchwałość, oszczerstwa, niepohamowanie... Lista jest dość dokładna.

Jednak w następnym rozdziale Paweł daje Tymoteuszowi konkretne instrukcje, jak można sobie radzić w trudnych czasach. Mówi mu: „(...) wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu (...)” ludzi z bliskiego otoczenia (2 List do Tymoteusza 4: 1 – 5).

Fragment mówiący o zachęcaniu nie jest trudny do przyjęcia. Bardzo często dodaję ludziom otuchy w trakcie moich kazań i ludzie przyjmują to całkiem dobrze. Jednak kiedy wracam do „wykazywania błędów i pouczania”... mam wrażenie, że wchodzę na grząski grunt.

Bóg powołał mnie, abym jako nauczycielka Jego Słowa pomagała ludziom wzrastać duchowo, dzięki czemu będą mogli wieść życie, za które umarł Jezus. To oznacza, że nie mogę mówić ludziom tylko tego, co chcieliby usłyszeć... nie tylko to, co poprawia im samopoczucie.

Twoje życie jest kazaniem

„Zaraz, Joyce...” – powiedzą niektórzy z was – „... nie jestem nauczycielem jak ty albo Tymoteusz. Co to wszystko ma wspólnego ze mną?”.

Jesteś nauczycielem! Może nie przez cały czas, nie zawsze głosząc, jak ja, ale twoje życie, jako osoby wierzącej w Jezusa Chrystusa, jest żywym kazaniem. W pracy, w sklepie spożywczym, w szkole... twoje życie powinno podnosić innych na duchu i pokazywać im realną miłość Boga. Nie musisz nawet otwierać ust, by to robić!

Więc jakie życie jest dobrym kazaniem? To taki rodzaj życia, które pokazuje, że naprawdę jesteś dzieckiem Boga. To życie, które się wyróżnia w tym świecie.

Na przykład, 1 List Jana 4 stwierdza, że możemy żyć bez lęku z powodu tego, co uczynił dla nas Bóg. On obiecał, że się o nas zatroszczy bez względu na okoliczności lub na to, co dzieje się na świecie. Obecnie ludzie żyją w strachu. Boją się wojen, załamania gospodarki, decyzji rządu... wygląda na to, że świat niesie nam stale mrożącą w żyłach wiadomość.

My, chrześcijanie, wiemy, że jesteśmy bezpieczni w rękach Boga i że On zawsze będzie o nas dbał, nawet w najtrudniejszych chwilach. Nasze życie powinno odzwierciedlać naszą wiarę w tę prawdę. Takie życie sprawia, że jesteś „święty”, „oddzielony” od tego świata. Sam fakt, że żyjesz śmiało i bez lęku jest świadectwem dla świata.

Przygotuj się na opuszczenie bezpiecznej strefy

Bezpieczeństwo nie zawsze jest równe komfortowi. Życie na tym świecie oznacza, że będziemy widzieć i słyszeć rzeczy, które sprawią, że poczujemy się nieco niekomfortowo. I tak jest dobrze. Czasami Bóg stawia nas w sytuacji, w której jest nam niewygodnie, tylko po to, byśmy uczynili nasze światło jaśniejszym.

Aby to robić, wcale nie musimy być strasznie „religijni”, legalistyczni. Nie ma potrzeby, żebyś chodził z sześcioma egzemplarzami Biblii, obwieszony akcesoriami, które świadczą, że jesteś wierzący. Wszystko, co musisz uczynić, to być światłem, które rozsiewa blask. Kochający, spokojny, szczęśliwy, łaskawy – oto zachowanie, które się wyróżnia. Oto prawdziwe światło w ciemnym miejscu.

W tych trudnych czasach potrzebujemy Boga bardziej niż kiedykolwiek. Jako Ciało Chrystusa jesteśmy potrzebni Bogu, by mógł przez nas działać. On chce, byśmy wychodzili do ludzi i świecili w ciemności świata. Uwierz dziś, że w Chrystusie masz wszystko, czego potrzeba, aby porzucić lęk i być osobą, której Bóg może użyć do przemieniania ludzkiego życia.