jmm logo

Moc pokoju

Moc pokoju

Postawa serca pełnego pokoju jest nieoceniona. Takie nastawienie zdaje się mówić: „Ufam Bogu”. To mocno przemawia do ludzi. Żeby jednak stale zachowywać pokój, potrzeba czasu, skupienia i Bożej łaski.Jednym ze sposobów rozwinięcia w sobie i utrzymania pokoju jest nauczenie się, jak żyć „dniem dzisiejszym”...

Możemy spędzać czas, analizując przeszłość, albo głowiąc się na tym, co przyniesie nam przyszłość... ale nie osiągniemy nic znaczącego, dopóki nie skupimy swojej uwagi na teraźniejszości.

Jak mówi Biblia, to Bóg udziela nam codziennej łaski w życiu. Uważam, że łaska ta jest mocą, swego rodzaju pełnomocnictwem lub siłą, która pozwala nam czynić wszystko, co konieczne – a na dodatek Bóg obdarza nas nią szczodrze, ilekroć jej potrzebujemy.

Każdego poranka musimy podejmować decyzję i mówić: „Bóg pozwolił mi rozpocząć dzisiejszy dzień, zatem będę się nim radować”.

Prawdziwe źródło stresu
Nasz poziom stresu zależy od sytuacji, w której się znajdujemy. Napięcie może brać się z tego, że nieustannie jesteś czymś zajęty, musisz walczyć, by wypełnić swój portfel, albo nie możesz porozumieć się z ukochaną osobą.

Istnieje cały szereg spraw, które wywołują w nas napięcie, ale interesuje nas to, że w istocie to nie są one powodem stresu. Napięcie emocjonalne tak naprawdę jest efektem twoich reakcji na daną sytuację.

Zauważ, zawsze próbujemy pozbyć się wszystkiego, co sprawia nam kłopoty. Ale Biblia mówi przecież, że na tym świecie doznamy ucisku. Dlatego właśnie Jezus powiedział: „(...) miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (Ew. Jana 16: 33; BT).

„Nie musimy usilnie walczyć z każdą sytuacją, która rodzi napięcie. Musimy nauczyć się, jak przyoblec się pokojem”.

7 sposobów na pozyskanie pokoju

Uważam, że jedną z kluczowych kwestii w utrzymaniu pokoju jest podejmowanie stopniowych działań, krok po kroku, każdego dnia. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci rozwinąć w sobie postawę pokoju.

1.    Bądź ostrożny w tym, jak spędzasz swój czas. Możesz brać się za zbyt wiele rzeczy naraz i w efekcie żadnej z nich nie wykonasz prawidłowo. Pośpiech to próby wykonania większej ilości zadań, niż tego oczekuje od ciebie Duch Święty. Daj się prowadzić Duchowi.

2. Naucz się grzecznie odmawiać. Czasami podejmujemy się rzeczy, na któe nie mamy czasu i robimy to tylko dlatego, że czujemy się zbyt skrępowani, by powiedzieć „nie”. Jeśli odczuwasz tego rodzaju presję, to proś Boga, aby pozwolił odpocząć twojemu duchowi i włożył ci do ust słowa pełne miłości, które wypowiesz bez skrępowania.

3. Opieraj się duchowi odwlekania. Jest to nastawienie, które zdaje się mówić: „No to teraz sobie usiądę i będę czekał, aż nabiorę chęci do pracy”. Boże Słowo nakazuje nam ćwiczyć się w dyscyplinie. Rób to, co musisz robić teraz, abyś mógł potem cieszyć się w pełni chwilami wypoczynku.

4. Pozbądź się tego, co zakłóca twój spokój. Jeśli wiesz, że jesteś osobą, która łatwo się rozprasza, musisz ustalić pewne wytyczne. Nie pozwalaj, by coś odwracało twoją uwagę i dręczyło cię wieczorami, przez co nie będziesz mógł zasnąć, a następnego ranka zaśpisz i znów rozpoczniesz kolejny, stresujący dzień.

5. Wyznacz właściwe granice czasu wolnego. Życie składa się z przerw, ale możemy nauczyć się wyznaczać im granice, które pomogą nam zarządzać czasem w zdrowy sposób. Zarezerwuj sobie czas tylko dla siebie, zaplanuj chwile, w których będziesz niedostępny. Nie odbieraj telefonu, pozwól, by nagrano wiadomości na twojej poczcie głosowej, nie sprawdzaj skrzynki mailowej i postanów, że będziesz dostępny dla ludzi dopiero po przerwie. Zaufaj Duchowi Świętemu – On ci powie, kiedy odebrać telefon, jeśli zdarzy się jakaś nagła sytuacja.

6. Zmień swoje życie. Proś Boga, aby dał ci gotowe wskazówki, jak oszczędzać czas i wystrzegać się kłopotów. Ja, na przykład, kiedy nie mam czasu na zmywanie, korzystam z papierowych talerzy. A gdy organizuję imprezę urodzinową dla jednego ze swoich dzieci i nie mam czasu na przygotowanie jedzenia, na stole stawiam gotowe ciasto i lody.

7. Wsłuchaj się w głos Ducha Świętego. Jeśli widzisz, że twoje plany nie przynoszą ci pokoju, zwróć się do Boga. Módl się o pokój i mądrość, która pozwoli ci dokonać korzystnych zmian w życiu.

Jeśli nauczysz się ufać Bogu „dziś”, przyjmiesz Jego łaskę, kiedy będziesz jej potrzebować, i staniesz się osobą pełną pokoju. Cóż za wspaniała perspektywa!

 

UA-80946718-1